Artur Grzybowski

Urodziłem się 2.VII.1966 roku w Kłobucku, rodzinnym miasteczku mojej Mamy. Mój Ojciec pochodzi ze Stanisławowa, po wojnie jego rodzina przeniosła się do Gliwic. Do matury mieszkałem z rodzicami w Częstochowie.
W roku 1985 przyjechałem na studia do Krakowa, gdzie ukończyłem filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim (z wynikiem bardzo dobrym). Przez rok studiowałem również historię na UJ. Dwa lata studiowałem także na uniwersytecie w Bazylei, gdzie byłem stypendystą kantonu Bazylea-Miasto oraz semestr na uniwersytecie we Fryburgu Bryzgowijskim, jako stypendysta GFPS. Ponadto rok spędziłem w Warszawie studiując teologię na Akademii Teologii Katolickiej (obecnie UKSW). Podczas pobytu w Bazylei uzyskałem również Duży Dyplom Języka Niemieckiego (Gosses Deutsches Sprachdiplom) z Instytutu Goethego (ogólna ocena: dobry, z części ustnej: bardzo dobry).
Zanim ukończyłem kursy przewodnika po Krakowie (2001) i pilota wycieczek (2002) żyłem z prywatnych lekcji niemieckiego oraz tłumaczeń. Przełożyłem m.in. książki „Kultura opactwa Sankt Gallen” (Wydawnictwo Znak, Kraków 1999), oraz „Jezus przyszedł w przypowieści” (Peter Wild, wydawnictwo WAM, Kraków 1996). Pisywałem także do miesięczników „Więź” i „W drodze”, do „Tygodnika Powszechnego” i „Israelitisches Wochenblatt” (żydowskiego tygodnika wydawanego w Zurychu).

Od wiosny 2002 roku pracuję jako przewodnik po Krakowie i pilot wycieczek. Szczególnie interesuje mnie judaizm oraz historia i kultura Żydów, moją pasją jest żydowski Kazimierz. Przez osiem lat pracowałem jako wolontariusz na Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie. Kilka lat słuchałem wykładów rabina Sachy Pecarica (www.pardes.pl). Ale nieobca jest mi również historia i kultura Polski, a szczególnie Krakowa, tego starego i tego współczesnego. Posiadam również uprawnienia do oprowadzania w Ojcowskim Parku Narodowym. Dla grup niemieckich czytam także niemieckie tłumaczenia poezji polskiej, co przeważnie łączę z występem Zoriany. Jako pilot jeżdżę z grupami po Polsce, ale także za granicę, przede wszystkim do Szwajcarii i na Ukrainę. Jestem członkiem krakowskiego Stowarzyszenia Przewodników Turystycznych.

Interesuję się filozofią, teologią, judaizmem, historią, polityką, historią sztuki, muzyką i literaturą.